چه کسانی از شکسته شدن تابوی رابطه ایران و آمریکا سود می برند و چه کسانی ضرر می کنند؟

در این مطلب قصد داریم به گفتار کوتاهی در باره به هم خوردن پاره ای از معادات در صورت برقراری رابطه ایران و آمریکا و کسانی که از آن سود می برند یا ضرر می بینند بپردازیم.در ابتدا باید ببینیم که چه کسانی از این رابطه ضرر می کنند:
1-دلال ها و سنگشن باستر ها:این افراد افرادی هستند که به واسطه تحریم ها و دور زدن تحریم ها به ثروت های نجومی دست یافته اند و در صورتی که تحریمی وجود نداشته باشد هیچ سود کلانی نمی برند و عملا بیکار می شوند زیرا نفت ایران بطور مستقیم خرید و فروش می شود و کالا بطور مستقیم وارد کشور می شود در نتیجه تورم از بین می رود این مساله به نفع توده های مردم است.در یک شرایط عادی افرادی مانند بابک زنجانی ها مجال رشد ندارند فقط در یک اقتصاد بیمار کپک ها بجای گیاهان سبز می شوند.
2- تندروها افرطی ها: که سی سال است بر طبل ضد آمریکایی بودن و مبارزه با استکبار جهانی می کوبند در صورتی که ابزاری نداشته باشند نمی توانند به حیات سیاسی خود ادامه بدهند و در نتیجه منافع اقتصادی آنها به خطر می افتد به همین خاطر به روحانی کفش پرتاب شد و امروز در قم علیه روحانی تضاهرات به راه افتاد.در صورت برقراری این رابطه قسمت های عظیمی از تندروها از جمله مصباح یزدی و سعید جلیلی و همفکران احمدی نژاد محکوم به ورشستگی سیاسی هستند.
3-اسرائیل:دولت اسرائیل بخاطر ماهیت نظامی خود همیشه نیاز به یک دشمن فرضی دارد که اعمال جنایتکارانه خود را توجیه کند و افرادی مانند احمدی نژاد و جلیلی بهترین بهانه را برای جنگ افروزی اسرائیل می دادند ولی هم اکنون که اسرائیل دشمن فرضی که این کشور را علنا تهدید کند نداشته باشد تا حد زیادی در مورد ماهیت خود زیر سوال می رود. به همین خاطر این روزها لابی اسرائیل با همکاری لابی های اسلحه سازی تا حد ممکن در لایحه بودجه آمریکا خرابکاری کرد تا اوباما را برای بر قرار نکردن رابطه با ایران تحت فشار قرار دهد.
4- کارخانه های اسلحه سازی:اگر ماشین جنگ به راه نیفتد و همیشه بجای حالت نه جنگ نه صلح یک صلح در منطقه پایدار شود کارخانه های اسلحه سازی یکی از بزرگترین مشتریان خود را که شیوخ خلیج فارس هستند از دست می دهد و ضرر های عظیمی متحمل می شوند.
5-بخش هایی از سلطنت طلبهای تندرو و مجاهدین: که هر دو گروه به دنبال آوردن بدترین نوع استبداد مانند دوران محمد رضا شاه و مدل کره شمالی بر ایران هستند برای اکثر این افراد احمدی نژاد یک کاراکتر محبوب بود که آتش جنگ و احتمال حمله نظامی و در نتیجه جایگزین شدن احتمالی بت آنها بجای جمهوری اسلامی را بیشتر می کرد ولی اکنون با آمدن رئیس جمهوری که هیچ بهانه ای برای حمله نظامی به ایران به دست آمریکا و اسرئیل نمی دهد و این احتمال منتفی می شود به فحاشی به روحانی می پردازند که چرا عمر نظام را بیشتر کرده در حالی که روحانی فقط مردم ایران را در برابر تحریم و خطر جنگ ایزوله کرده است و در یک حرکت هماهنگ با تندروهای ایران تعدادی سیاهپوست را بر علیه حضور روحانی در نیویورک جمع می کنند تا جلوی برقراری این رابطه گرفته شود..
6-نئوکان هاو جنگ طلبها :مانند جان مکین که از ابتدای حضور خود در عرصه سیاسی صاحب کارخانه های اسلحه سازی بوده اند و از ابتدا همیشه کار خود را با جنگ به پیش برده اند شرایط صلح در منطقه حساسی مانند خاور میانه را تحمل نخواهند نمود.
7-مفسرین برنامه سازان و روزنامه نگاران اپوزیسیون نما :که گاهی مبالغ ده هزار دلاری از صدای آمریکا و سایر رسانه ها در یافت می کنند در صورت بهبود روابط و تغیر رویکرد کشور های خارجی نسبت به ایران از آن رسانه اخراج خواهند شد پس تا حد ممکن در برخی از رسانه سعی در بی ارزش جلوه دادن و تبلیغ برای جلوگیری از ایجاد رابطه میان ایران و آمریکا می کنند.
8- رقبای آمریکا :روزی را تصور کنید که بدون پیاده شدن سرسپردگی و دادن کشور به آمریکایی ها برخی از کارهای اجرایی ایران به جای چینی ها و روسها به آمریکایی ها داده شود این کار تا حد زیادی به بهبود کارهای اجرایی کمک می کند.
9-شیوخ منطقه خبرهایی بود که عربستان در خفا فعالیت هایی برای جلوگیری از ایجاد این رابطه انجام می دهد زیرا اگر رابطه حسنه میان ایران و آمریکا برقرار شود مناسبات عربستان با آمریکا فروش نفت این کشور فروش سلاح های مدرن توسط آمریکا از این کشور و پشتیبانی آمریکا از عربستان را تا حدی تحت شعاع خود قرار می دهد یک ایران تحریم شده ضعیف ناتوان بسیار بیشتر به نفع عربستان سعودی است تا ایرانی که با آمریکا روابط عالی دارد و تبدیل به ژاندارم منطقه شده است و در همه کشور های اطراف تا سوریه اعمال نفوظ کامل می کند پس عربستان همیشه به حالت نه صلح نه جنگ تمایل بیشتری نشان می دهد.
و اما باید دید چه کسانی از این رابطه سود می برند؟
کارگران:در سالهای اخیر بخاطر تحریم های کمر شکن بیشترین آسیب را کارگران وقشر فقر جامعه دیده اند زیرا بخاطر تحریم هایی که کارفرما را به ورشکستگی کشانده یا حقوق خود را دیر دریافت نموده اند یا از کار بیکار شدند در صورتی که چرخ اقتصاد بچرخد و این رابطه برقرار شود اوضاع معیشت خیلی از کارگران برطرف می شود.
دانشجویان:در صورت ایجاد سفارت و روابط دوستانه بسیاری از دانشجویان نخبه توانایی ادامه تحصیل مبادلات علمی و با دانشگاه های آمریکایی را خواهند داشت که به افزایش توان علمی کشور بسیار کمک می کند.
ایرانیان خارج نشین:صد در صد بهبود وجهه ایران در روابط اجتماعی آنها و رفت آمد آنها به ایران تاثیر مثبت خواهد داشت.
صنعت تورسیم:ایران به اندازه همه کشورهای دنیا آثار باستانی دارد در صورت باز شدن در های کشور به روی اتباع بیگانه در آمدی که از تخت جمشید و بقیه مکانهای تاریخی به دست می آید می تواند با پول نفت برابری کند.
طبقه متوسط: که به یک رفاع اقتصادی خواهد رسید و گیوتین جنگ از روی سرش برداشته خواهد شد.
صنعت تولیدی و سرمایه داران:با ایجاد یک رابطه دوستانه با جهان سرمایه های خارجی سرازیر ایران خواهند شد و سرمایه داران ایرانی دارایی های خود را طبیعتا از ملک به صنایع تولیدی برای صادرات به بقیه جهان معطوف خواهند کرد که تاثیرات شگرفی بر اقتصاد ایران خواهد داشت

شرکت های نفتی و بقیه شکرت های جهانی که می توانند در یک رابطه دو طرفه از گنج عظیم ایران سود برده و سود بزرگی را به ایران نیز برسانند.

فرهنگ و تاریخ تمدن ایران:که با باز شدن درهای ایران صدها هزار نفر با فرهنگ ایران آشنا شوند مگر مولوی و حافظ و سهراب سپهری و … چه چیز از شکسپیر و بقیه نویسندگان اروپایی کم دارند؟و چرا نباید بخاطر مسائل سیاسی در جهان ناشناس بمانند در حالی که در صورت بهبود این روابط کرسی ایران شناسی می تواند در تمام دانشگاه های جهان برقرار شود و ایرانی ها جزو محبوب ترین ملت جهان بنماید.

زنان ایران:که صد در صد ممکن است تاثرات شگرف این رابطه را با بقیه فرهنگها سالهای بعد بر وضعیت آزادی های اجتماعی خود حس کنند.

اینها اندکی از لیست بزرگی از افراد بودند که در این تعامل دچار سود یا زیان می شدند و این لیست را می توان طولانی و طولانی تر کرد ولی یک رابطه صحیح و منطقی با آمریکا در شرایطی که هیچ بدیل سالمی برای جایگزینی این حکومت و هیچ امکانی برای پیاده کردن نقشه های به اصطلاح اپوزیسیون وجود ندارد می تواند ضامن بهبود وضعیت معیشت مردم جلوگیری از حمله نظامی و تجزیه ایران شود امید است با تدبیر آقای حسن روحانی و دستگاه قدرتمند دیپلوماسی ایران و زحمت های آقای ظریف روابط ایران و آمریکا رو به بهبود رود.در صورت بهبودی این رابطه در هیچ دوره ای از جمهوری اسلامی امکان ظهور دوباره احمدی نژاد ها و بقیه تندروها وجود نخواهد داشت.

47496_587

Advertisements

1 نظر برای “چه کسانی از شکسته شدن تابوی رابطه ایران و آمریکا سود می برند و چه کسانی ضرر می کنند؟

  1. کاملا موافق، اگه جمهوری اسلامی واقعا اسراییل رو دشمن میدونه، با این عکس العمل اسراییل باید بدونه که در مسیر درست داره حرکت می کنه

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s